Several Student-Athletes Recognized at 2018 Mont Alto Academic and Leadership Awards Ceremony

Several Student-Athletes Recognized at 2018 Mont Alto Academic and Leadership Awards Ceremony

MONT ALTO, Pa. - Penn State Mont Alto honored students and faculty members achieving academic and teaching excellence during the annual Academic Awards Ceremony held in the Multipurpose Activities Center (MAC) on April 8.

Chancellor's Award

Tristin Iannone

 

2018 President's Freshman Award

Autumn Barber

Jordan  Cooper 

Michael Fignar

Rachel E. Martin

Jonathan David Parsons

Andrea  M. Peckman

Thomas  Portmann

Joshua Shinn

Madeline  Simonds

Carlos Vera

Shaina R. Walker

 

Academic Achievement in Baccalaureate Nursing Program

Emily Coffman

Kyle Evans

Kaitlin Christina Ganoe

Laura Smith

 

Academic Achievement in Business

Kattie Ballard

 

Academic Achievement in Education Program Award

Elizabeth Berg

 

Academic Achievement in Forest Technology

Levi Canon (West Middlesex, Pa. / West Middlesex)

Shaina R. Walker

 

Academic Achievement in Health and Policy Administration

Devin Goodhart

Amanda Heinbaugh

Yessenia Herrera

 

Academic Achievement in Information Sciences and Technology

Bradley Alexander 

Dayne Conner (Shippensburg, Pa. / Big Spring)

Anthony Lamont Nicklas

 

Academic Achievement in Physical Therapist Assistant Program

Jacqueline Brennan

Charlotte M. Crosley

Brian Darius

Tracy Taft

 

Academic Achievement in RN-to-B.S.N. Program

Michael Hagerman

Catherine Hufnagle

Echo R. Plank

 

Academic Achievement in Spanish

Anthony Lamont Nicklas

 

Academic Achievement in the College of Liberal Arts 

Alexandra Yeakel

 

Academic Achievement in the College of Engineering

Christopher Bryan

Sierra Cornelius

Joshua Shinn

 

Academic Excellence in the Mont Alto Campus Honors Program 

Grayson Whistler 

 

Allies Club

Tyler Berger

Mariah Boccardi 

 

Alternative Spring Break

Christopher D. Overdorff

Angelica Summers 

 

Blue and White Society

Charlene Saeman

 

CAMP (Campus Activities and Multicultural Programs)

Cody Shetter

 

Cheer and Dance 

Brittney Wilson (Saint Thomas, Pa. / James Buchanan)

 

Chess Club

Christopher Bryan

 

College of Agricultural Sciences Alumni Society Award

Levi Canon

 

Division of Undergraduate Studies Academic Excellence Award

Madison Gift

Ahmed Radwan

 

Evan Pugh Scholar Award (Junior)

Levi Canon (West Middlesex, Pa. / West Middlesex)

 

Excellence in Women's Studies

Allison Wilson

 

Extraordinary Occupational Therapy Assistant—First-Year 

Kirsty Anne Conner

Kasey Sydnor

 

Extraordinary Occupational Therapy Assistant—Second-Year 

Kellene Fischer

Noah Plantz

 

Forestry Club

Levi Canon (West Middlesex, Pa. / West Middlesex)

 

Human Development and Family Studies Baccalaureate Degree Award

Kelly B. Lesher

 

Integrative Scholarship Award

Christopher D. Overdorff

Skyler Whitmore

 

InterVarsity Christian Fellowship Club

Rachel E. Martin

 

Leadership Award in Baccalaureate Nursing Program

Kaitlin Christina Ganoe

 

Leadership in Information Sciences and Technology Program

Dayne Conner (Shippensburg, Pa. / Big Spring)

Nate Reiner (Shippensburg, Pa. / Shippensburg)

 

Lion Ambassadors Outstanding First-Year Student

Tristan Frigm

 

Lion Ambassadors Outstanding Leader

Kole Barrick

 

Love Your Melon

Maddison King

 

Mont Alto Associate Degree Scholastic Award

Troy Miller

 

Mont Alto Baccalaureate Degree Scholastic Award

Emily Lautenbach

 

Organization Advisor of the Year

Kate Carroll

 

Outstanding Academic Achievement in the College of Science

Harley Miller

 

Outstanding Achievement in B.A. Letters, Arts, and Sciences

Taylor Benedict

Sierra Garner

Carly Waugh

Melizza Zavala Duran

 

Outstanding Adult Learner

Kimberly Speak-Larson

 

Outstanding Student in the College of Agricultural Sciences

Mya Giasomo

 

Outstanding Student Veteran

John Wiesniewski

 

Project Team: College

Brittany Leab

 

Resident Assistants

Kalif Chew

Angelina Guntert

Tristan Iannone

Danielle Laureta

Cody Shetter

Brittney Wilson (Saint Thomas, Pa. / James Buchanan)

 

Resident Assistant of the Year

Tristin Iannone

 

Student Activities Fee Committee

Kalif Chew

Tristin Iannone

Alyssa Landis

Jill Palmer

Ahmed Radwan

Alexandra Stein

Kirsten Tercek

Melizza Zavala Duran

 

Student Facilities Fee Committee

Elven Acolatse

Logan Carter

Rainmar Leguarda

Christopher D. Overdorff

Ahmed Radwan

Alexandra Stein

Melizza Zavala Duran

 

Student Government Association Executive Board

Elven Acolatse

Alexxa Lopez

Kimberly Paules

Cody Shetter

Kimberly Speak-Larson

Carlos Vera

Melizza Zavala Duran

 

Student Government Association Senators

Ammad Ahmed

Lydia Blinn

Ryan Hovis

Julianne Noveras (Gaithersburg, Md. / Gaithersburg)

Christopher D. Overdorff

Caitlyn Ridge

Kirsten Tercek

 

Student Nurses Association of Pennsylvania (SNAP)

Kaitlin Christina Ganoe

 

Student Organization of the Year

Alternative Spring Break

 

Student Veterans Association

William R. Rogers

 

THON

Marley Billman

Joel Clabaugh (Landisburg, Pa. / West Perry)

Skyler Miller (Shippensburg, Pa. / Chambersburg Area)

Christopher D. Overdorff

 

Woodsmen Team

Levi Negley

 

The Eric A. and Josephine Walker Award for Outstanding Student Leadership

Melizza Zavala Duran

 

Faculty Awards Presentation

Martha A. Fisher Award for Excellence in Teaching 

Daniel Dandy

 

SGA Award for Excellence in Advising

Robin Yaure